Ať už jsi letošní maturant, chodíš na vysokou nebo navštěvuješ pomaturitní studium jazyků, nejspíš nechceš o nějakých zkouškách už ani slyšet . Jazykové školy však potvrzují, že zkoušky, zejména ty jazykové, mohou být i zábava! V tomto článku se dozvíš víc o populárních zkouškách z angličtiny, FCE a CAE.
Nejprve se podíváme na to, proč je vůbec dobré tyto zkoušky skládat.
Zkouška FCE (neboli First Certificate in English) je zkouška na úrovni B2, o jejíž složení se mohou pokusit všichni, kdo umí používat psanou a mluvenou formu angličtiny v každodenních situacích na dostatečné úrovni. Je ideální zkouškou pro ty, kteří chtějí získat potvrzení o znalosti angličtiny pro pracovní nebo studijní účely.
Zkouška CAE (Certificate in Advanced English) je oproti tomu zkouškou na vysoké kvalifikační úrovni, o jejíž složení mohou usilovat jen skutečně pokročilí uživatelé jazyka. Úroveň C1 je druhou nejvyšší úrovní na CEFR stupnici a je vyžadována zejména na akademické půdě a u vysoce kvalifikovaných pracovních pozic.
Jako všechny Cambridgeské zkoušky, i certifikáty FCE a CAE jsou uznávané po celém světě, a dveře k novým kariérním příležitostem Ti tak otevírají nejen v České republice, ale i v zahraničí. Pro potenciální zaměstnavatele je vlastnictví certifikátu garancí toho, že anglický jazyk dokážeš ovládat s jistotou a na dostatečné úrovni.
A co Tě při skládání těchto zkoušek vlastně čeká?
Zkoušky FCE i CAE testují všechny čtyři jazykové kompetence: čtení, psaní, poslech i mluvený projev. Při tom všem je však také třeba prokázat, že Tvoje slovní zásoba i znalosti gramatiky jsou na dostatečné úrovni. Pojďme se tedy na jednotlivé části zkoušky podívat blíže:
1. Čtení
V této části zkoušky je Tvým úkolem prokázat schopnost porozumět různým typům psaných textů, např. novinových článkům, letákům či informačním brožurám. Tato schopnost spočívá v tom, že jsi schopen vyhledat v textech konkrétní informaci, pochopit jejich obecný smysl, definovat přístup jednotlivých aktérů v textu k popisovaným záležitostem apod.
2. Psaní
V části zkoušky věnované psaní bude tvým úkolem napsat dva texty o rozsahu 220 – 260 slov. První z nich je formou eseje na předem stanbovené téma. U druhého si pak budeš moci zvolit z několika možností – můžeš psát např. e-mail, novinový článek nebo třeba recenzi.
3. Poslech
V této části zkoušky je testována Tvoje schopnost porozumění slyšenému textu. Za tímto účelem uslyšíš během zkoušky několik nahrávek z různých situací – útržky rozhovorů, reportáže nebo třeba rozhlasové vysílání. Během poslechu bude tvým úkolem doplňovat prázdná místa v textu nebo vybírat správnou odpověď z několika variant.
4. Mluvený projev
Závěrečná část zkoušky ověří Tvou schopnost domluvit se v běžných situacích, vyjádřit vůj názor, případně argumentovat a najít s diskusním partnerem kompromis. Během ústní zkoušky povedeš se zkoušejícím dialog na zadané téma, poté bude tvým úkolem popsat obrázek a následně odpovídat na dotazy zkoušejícího.
Ať už se chystáš na zkoušku FCE, CAE nebo nějakou úplně jinou, rozhodně se není čeho bát. Stačí se na zkoušku dobře připravit – třeba v některém z přípravných kurzů, které nabízí Tvoje jazyková škola.
Máš zkušenost s některou z těchto jazykových zkoušek? Poděl se o ni s námi v komentářích!